Pistacchio Verde di Bronte 100% DOP

Prodotto Montebianco

Pasta z certyfikowanych pistacji z Bronte 100%. Królowa wloskich specjalów oraz ukoronowanie produktów Montebianco.

Dozowanie:
80/100 gr/kg mieszanki
Opakowanie:
kart. 6 kg - puszka 3 kg
Kod:
201063M

Zimno roboczego Zimno roboczego

 

Life Trail

Składniki

Pistacje Bronte

Pistacje Bronte
Zielone pistacje z Bronte D.O.P. 100%.

Pistacchio verde BRONTE DOP

Montebianco

Drzewko zielonej pistacji z Bronte: Pistacea Vera

Pistacja, owoc o zamierzchłej historii, znany Babilończykom, Asyryjczykom, Jordańczykom, Grekom, przywoływany wręcz w Księdze Rodzaju, jest jednym ze spożywczych produktów rolnych, który przyczynił się do określenia dziedzictwa kulturalno-gastronomicznego ludów śródziemnomorskich.
Długość życia drzewka Pistacchio di Bronte, Pistacea Vera, wynosi ok. 300 lat. Jest bardzo wytrzymałe na gorący i suchy klimat. Autochtoniczna odmiana Bronte, rosnąca od Bronte do Ragalna, na stokach Etny w prowincji Catania, potrafi wręcz odrastać po powaleniu przez lawę wulkaniczną.
Zbiór Pistacchio di Bronte odbywa się od pierwszych dni września, co 2 lata, po pierwszych deszczach. Jeżeli pod koniec sierpnia brak jest opadów, plantator zmuszony podlewać rośliny na kilka dni przed zbiorem, z wszystkimi tego trudnościami, ponieważ wiele roślin rośnie na osypujących się (z nagromadzonym materiałem wulkanicznym) i stromych terenach, co nie ułatwia ani zbiorów ani nawadniania.
Niezwłocznie po zebraniu z pistacji należy usunąć łuskę pokrywającą łupinę i suszyć orzechy na słońcu przez co najmniej 3 - 4 dni, co pozwala zapobiec atakom owadów pasożytniczych. Jednym z większych problemów fizjologicznych pistacji jest naprzemienność produkcji. Powoduje to naprzemienne występowanie lat „tłustych” oraz lat „chudych”, w których produkcja może spadać nawet do 20%. Aktualnie nie są znane możliwości rozwiązania problemu naprzemienności produkcji.
W Bronte, a ogólnie w strefie Etny, w latach braku owocowania praktykowane jest usuwanie pączków z roślin, aby zapobiec zagnieżdżeniu się w nich szkodników (Chaetoptelius vestitus). Ma to na celu przerwanie cyklu rozwojowego owada.
Sadzenie drzewek pistacjowych jest długoterminową inwestycją, zważywszy na fakt, że pierwsze owoce uzyskuje się dopiero po ok. 10 latach!

Tabela wartości odżywczych

Tłuszcze
g 45,39
Węglowodany
g 27,51
Białko
g 20,27
Błonnik
g 10,30
Cukry
g 7,66
Woda
g 3,91
Skrobia
g 1,67

Mineraly

- wapń, fosfor, potas, żelazo, cynk, magnez, mangan, selen, fluor, miedź
- Witaminy: A, B1, B2, B3, B5, B6, C, K e E
Ponadto:
- dzięki zawartości polifenoli pistacje wykazują znaczne zdolności przeciwutleniające
- dzięki zawartości tłuszczów jednonienasyconych pomagają obniżyć zawartość cholesterolu w krwi.
Szczególnymi cechami zielonych pistacji z Bronte są jednolity zielony kolor ich miąższu oraz intensywny aromat, z których to powodów są zdecydowanie preferowane podczas przygotowywania nugatów, produktów cukierniczych i lodów.
Zbiór tych cennych pistacji zaczyna się w pierwszym tygodniu września. Roślina owocuje co dwa lata, zaczynając dopiero 10 lat po posadzeniu.
Montebianco

Pistacchio verde BRONTE DOP

Ministerstwo polityki rolnej, żywności i lasów udzieliło Montebianco zezwolenia na używanie tego rodzaju oznakowania, po sprawdzeniu autentyczności.
Jest to niezwykle ważne i wyjątkowe wyróżnienie, zwłaszcza z uwagi na fakt, że zielone pistacje z Bronte stanowią tylko 1% całej światowej produkcji.

Chroniona Nazwa Pochodzenia dotyczy strefy produkcji, rozciągającej się na wysokości pomiędzy 300 a 900 m n.p.m., zajmującej terytorium Bronte, Adrano i Biancavilla.
Montebianco

Pochodzenie

Pistacje Bronte

Dodaj inne smaki

StabilMIX 50° Anniversario

 

StabilMIX 50° Anniversario

Latte mandorla Avola

 

Latte mandorla Avola

Nocciola piemonte I.G.P.

 

Nocciola piemonte I.G.P.

© Copyright 2016 Montebianco S.p.A. - Wszelkie prawa zastrzezone - Kod VAT IT02462470127 - Polityka prywatności - Polityka Cookie