Wanilia Tahiti

Prodotto Montebianco

Delikatna wanilia o charakterystycznym smaku, z nutami sliwki i piernika. Swiatowa, najbardziej poszukiwana doskonalosc.

Dozowanie:
50 gr/kg mieszanki
Opakowanie:
kart. 6 kg - puszka 3 kg
Kod:
219276

Zimno roboczego Zimno roboczego

 

Składniki

Wanilia Tahiti

Wanilia Tahiti
Wanilia o szczególnym aromacie sliwki i piernika.

Wanilia THAITI

Montebianco

Roślina wanilii Tahiti: Vanilla Tahitensis

• Pochodzenie: Meksyk
Wanilia jest rośliną z rodziny storczykowatych, pochodzącą z Meksyku. W 1841 r. młody niewolnik, przybyły z wyspy Reunion, wynalazł technikę sztucznego zapładniania kwiatów, która pozwoliła uzyskać pierwsze strączki. Wanilia nie jest endemiczną rośliną polinezyjskiej flory. Została ona wprowadzona po raz pierwszy w 1848 r., przez francuskiego admirała. Adaptacja do nowego środowiska spowodowała pojawienie się we wprowadzonych odmianach wyjątkowych cech, które doprowadziły do powstania nowego gatunku: vanilla tahitensis.

• Wyjątkowa odmiana
Z trzech odmian wanilii, pochodzących z Madagaskaru, Reunion i Tahiti, ta ostatnia cechuje się najbogatszym aromatem. Brak otwierania się strąków w trakcie dojrzewania pozwala zachować jej oryginalną świeżość. Oznacza to, że może zostać zebrana po całkowitym dojrzeniu, w momencie uzyskania maksimum smaku i aromatu.

• Jedyny tego rodzaju aromat na świecie
W odróżnieniu od innych odmian, tahitańska wanilia zawiera ogromną ilość anyżowych związków aromatycznych, które zapewniają jej charakterystyczne cechy . W owocach występuje również w dużej ilości kwas p-hydroksybenzoesowy. Co ciekawe, zawartość waniliny jest bardzo niewielka. Stwierdzona także obecność aldehydu anyżowego i anyżanu metylu, dwóch ważnych składników zapachu. Połączenie wymienionych składników daje typowy bukiet zapachowy, który rozsławił wanilię z Tahiti.

UPRAWA

Najpowszechniejsza odmiana, vanilla tahitensis, uprawiana jest praktycznie tylko na Wyspach Podwietrznych, a w szczególności na wyspach Reunion i Huahine. Roślina wanilii preferuje miejsca zacienione i środowiska leśne. Obficie rośnie w dolinach, miejscach wilgotnych i osłoniętych od wiatru oraz słońca.
Aby rosnąc i rozwijać się, wanilia potrzebuje podłoża do rozwoju korzeni. Ponieważ jest to pnąca odmiana storczyka o długich i mięsistych liściach, owija się wokół podpory, którym często jest krzak zwany pīti’i lub drzewo tungowca, znanego również jako ti’a’iri.

„Wesele” wanilii z Tahiti
Kwiaty wanilii z Tahiti zapładniane są ręcznie, która to czynność zwana jest „weselem”. Wykonywana jest podczas kwitnienia, które ma miejsce od lipca do października. Za pomocą ostrego narzędzia nakłuwa się błonę pokrywającą męskie i żeńskie organy rozrodcze kwiatu, aby mogły się ze sobą zetknąć. Z uwagi na fakt, że trwałość kwiatu wynosi tylko kilka godzin, muszą zostać poddane procedurze niezwłocznie po otwarciu, zwykle pomiędzy godziną 6:00 a 14:00. Owocem zapłodnienia są strączki o długości od 15 do 20 cm.
Po upływie 9 - 10 miesięcy od „wesela” końcówki strączków przyjmują barwę bladej zieleni, później żółtą, a na koniec brązową. Osiągnięcie tej barwy jest sygnałem do rozpoczęcia zbiorów. Zbiory odbywają się wyłącznie ręcznie, od marca do lipca. Zebrane strąki przewożone są do zakładów przetwórczych, gdzie poddawane są długiemu procesowi obróbki. W pierwszej kolejności strąki rozkładane są w ciemności na ok. 5 dni, aż do uzyskania równomiernego brązowego koloru. W tym momencie rozpoczyna się suszenie. Każdego dnia strąki wystawiane są na kilka godzin na działanie słońca. Następnie przenoszone są do wyschnięcia w suche i dobrze wentylowane miejsce. Czynność powtarzana jest do momentu, aż wanilia utraci trzy czwarte zawartej w niej wody, ale bez całkowitego wyschnięcia. Jest to ważny i delikatny proces, który ma decydujący wpływ na ostateczny aromat. Po upływie co najmniej trzech miesięcy, które mogą przedłużyć się do siedmiu, w przypadku większych strąków, wanilia z Tahiti gotowa jest do sprzedaży.

Montebianco

„Wanilia luksusowa”

Wanilia z Tahiti, dzięki swojej jakości i unikatowości (stanowi 1% całkowitej światowej produkcji) uważana jest za „wanilię luksusową”.
Jednakże w branży gastronomicznej i cukierniczej jest renomowanym produktem. Wielu wielkich paryskich cukierników udaje się osobiście na Tahiti, aby zaopatrzyć się w tę cenioną przyprawę.

Pochodzenie

Wanilia Tahiti

Dodaj inne smaki

StabilMIX 50° Anniversario

 

StabilMIX 50° Anniversario

Nocciola piemonte I.G.P.

 

Nocciola piemonte I.G.P.

Pistacchio Verde di Bronte 100% DOP

 

Pistacchio Verde di Bronte 100% DOP

© Copyright 2016 Montebianco S.p.A. - Wszelkie prawa zastrzezone - Kod VAT IT02462470127 - Polityka prywatności - Polityka Cookie